Wszystko co chciałeś wiedzieć o coachingu ale bałeś się zapytać

Coaching wielu osobom kojarzy się z czymś, o czym się mówi, o czym może i wypada wiedzieć, ale tak naprawdę nie wiadomo co i jak.

W konsekwencji, coaching jako taki wzbudza wiele wątpliwości. Przypadkowo rzucone hasło wśród znajomych wywołuje reakcje od zaciekawienia po panikę. Niektórzy na siłę starają się przypomnieć wątki, które z coachingiem kojarzą. Inni czują, że to jakiś temat tabu i starają się dyskretnie wycofać w w kierunku drzwi wyjściowych.

Można w tego typu sytuacjach usłyszeć różnorakie pytania, np.:

„Eeee to coś z psychologii, nie? Jesteś terapeutą?” czasem połączone z pobłażliwym „no jak to, przecież tylko psycholog może leczyć ludzi, ty się nie boisz odpowiedzialności?”

Albo: „czy to ma jakiś związek z kanapą?” (od ang. couch – kanapa).

Ewentualnie: „no, wiadomo, to dla sportowców, nie? Coach to trener.”

Inni, jakby niepewni poruszonej tematyki chyłkiem wycofują się z tematu rzucając coś zastępczego („ależ zimno dziś na dworze, nie?” lub „ja w sumie za bardzo nie cenię poezji Kochanowskiego, a wy?”).

Są też tacy, którzy udowadniają, że są mistrzami coachingu i że w każdej chwili mogliby to robić, „bo, stary, w tym coachingu nie chodzi przecież o to, żeby mieć jakiś warsztat, czy odpowiedzialność zawodową – to są sprawy poboczne. Najważniejsze to patrzeć sercem, wyczuwać męską i żeńską energię. I do tego od czasu do czasu pokierować pacjentem”.

Jeżeli kiedykolwiek poczułeś/poczułaś się w sposób opisany powyżej, albo po prostu chcesz się czegoś dowiedzieć o coachingu to ten artykuł jest dla Ciebie.

Oto krótki przegląd najczęściej się pojawiających pytań i odpowiedzi na nie.

CO TO W OGÓLE JEST?

Coaching to proces. Spotkanie między coachem a klientem (klientem, nigdy pacjentem), rozmowa, czasem jakieś ćwiczenia. Spotkanie prowadzące do znalezienia przez klienta własnych celów, a potem opracowanie dobrych dla niego sposobów dojścia do nich. Co więcej: własną definicję ułożysz sobie po zakończeniu procesu.

PO CO MI TO?

Żeby żyć lepiej. Żeby czuć się lepiej. Żeby dostrzec swoje mocne strony i skupiać na nich energię, a nie na rzeczach, które się kiedyś nie udały. Żeby zmienić rzeczy, które ci się nie podobają. Żeby budzić się rano z zapałem i spokojną świadomością tego, co będziesz robić.

 CO MI TO DA?

To zależy od ciebie. Jak mocno będziesz chcieć. Są ludzie, którzy zmieniają radykalnie swoje życie, zmieniają pracę, odkrywają nowe miłości. Są też i tacy, którzy dostrzegają, że w swoim dotychczasowym życiu mają wszystko, czego potrzebują. Słowa „ja już wszystko mam, niczego więcej nie chcę” – to często dobre hasło na zakończenie procesu coachingowego.

 CZEGO TO W OGÓLE DOTYCZY?

Coaching dotyczy wielu obszarów. W modzie jest znajdowanie chwytliwych haseł: coaching kariery, coaching smutku, coaching fitness. To wszystko hasła. Celem w coachingu jest zmiana klienta – i ona siłą rzeczy dotyczy albo jego sfery zawodowej, albo sfery życia osobistego.

 JAK TO DŁUGO TRWA I NA CZYM POLEGA?

To zależy od warsztatu coacha, od poruszanych obszarów, od sposobu w jaki pracujesz jako klient, od Twojej odwagi i chęci. Z reguły proces coachingowy trwa kilka miesięcy. Polega to wtedy na regularnych spotkaniach, co tydzień, dwa ewentualnie w dłuższych odstępach. Spotkania, czyli sesje, zależnie od szkoły coachingu, mogą trwać od 30. minut do półtorej godziny.

Przygotowując się do procesu coachingowego warto zachować zdrową ocenę sytuacji. Jeśli przykładowo jesteś w żałobie – to nie da się tego procesu zmienić w ciągu miesiąca, to wymaga czasu.

CZY JAK WEZMĘ SOBIE COACHA TO POPRAWI MI SIĘ ŻYCIE?

Jeżeli będziesz mieć wystarczająco dużo samozaparcia do wprowadzenia i utrzymania zmian to tak. Coaching tak naprawdę dzieje się między sesjami, a nie w trakcie sesji.

 CO TRZEBA ZROBIĆ ŻEBY BYĆ COACHEM?

W Polsce brakuje ustawy o zawodzie coacha. Teoretycznie coachem może więc zostać każdy i tego typu niebezpieczny trend można zaobserwować w ostatnich latach.

Odpowiednie standardy wiedzy, pracy i etyki zapewniają organizacje certyfikujące. Największą organizacją na świecie jest International Coaching Federation. W Polsce obecnie jest jedynie ponad 300 coachów certyfikowanych w ICF.

JAK MOGĘ PRACOWAĆ SKORO WSTYDZĘ SIĘ COACHA?

Wstyd, czy opór przed mówieniem o jakichś swoich obszarach wrażliwych to najzupełniej normalne zjawisko, które świadczy o tym, że jesteś zdrową osobą. Zadaniem coacha jest zbudowanie takiej relacji i zapewnienie takiego poziomu bezpieczeństwa dla Ciebie, żebyś mógł/mogła swobodnie mówić o rzeczach bardziej niż mniej intymnych. Jeśli jednak jesteś już w procesie coachingowym i mija np. piąta sesja – to może powiedz o tym, co czujesz i znajdź optymalne dla Ciebie rozwiązanie.

 GDZIE MOGĘ ZNALEŹĆ JAKIEŚ DODATKOWE INFORMACJE O COACHINGU

Odpowiedzią, która się automatycznie nasuwa jest: w Internecie. Ale czyha tam wiele niebezpieczeństw. Chodzi tu o strony tzw. pseudocoachów – ludzi bez wykształcenia i certyfikacji, którzy pokończyli krótkie kursy typu NLP i głoszą, że w miesiąc sprawią że się zakochasz, albo totalnie zmienisz swoje życie, bo odkryjesz potęgę motywacji wewnętrznej itp. itd. Wiele tego typu stron (według schematu imięnazwisko.pl ) podaje informacje niesprawdzone, niezgodne z wiedzą z zakresu psychologii i często manipulujące. Wiarygodnymi źródłami zawsze będą portale dużych organizacji coachingowych np. ICF Polska czy ICC Polska.Dodaj komentarz