Chirurgia stomatologiczna – kiedy należy wykonać RTG szczęki?

Chirurgia stomatologiczna – kiedy należy wykonać RTG szczęki?

RTG to skrótowiec oznaczający zdjęcie rentgenowskie. Tego typu prześwietlenie pozwala na szybką diagnozę stanów zapalnych i chorobowych. Obecnie często stosowanym rozwiązaniem jest RTGszczęki. W jaki sytuacjach przeprowadza się tego typu badanie i jakie informacje można dzięki temu uzyskać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części tekstu.

Prześwietlenie szczęki Mokotów

W Warszawie warto wykonać prześwietlenie szczęki na Mokotowie. Generalnie, prześwietlenie rentgenowskie szczęki to badanie wykonywane na polecenie stomatologa w przypadku, gdy pacjent boryka się z bólem zębów itp. Dzięki temu badaniu można ocenić, jaka jest kondycja nie tylko zębów, ale całej szczęki, stawu skroniowo-żuchwowego oraz tkanki kostnej.

Podczas gdy tradycyjne oględziny pozwalają na ogólną ocenę stanu uzębienie, RTG pokazuje, w jakim stanie znajduje się wewnętrzna struktura zębów oraz ich korzeni. Dzięki badaniu RTG można dokonać oceny np. tego, czy u danego pacjenta występuje próchnica, wady zgryzu, stany zapalne itp.

Oprócz tego dopuszcza się również badania RTG regularne. Kiedy może zajść taka potrzeba? Zazwyczaj robi się w to sytuacji, gdy osoba badana cierpi na zaawansowaną próchnicę. W takim przypadku wyniki prześwietlenia rentgenowskiego mogą pokazać, jakie są postępy w leczeniu stanów próchniczych, czy doszło do pogorszenia sytuacji itp. Zazwyczaj okresowe prześwietlenie rentgenowskie uzębienia przeprowadza się w odstępach ok. jednego roku, aczkolwiek w szczególnie poważnych przypadkach interwały czasowe mogą być krótsze (półroczne, a nawet kwartalne).

W niektórych przypadkach zdarza się, że badanie RTG szczęki ma charakter diagnostyczny. Wykonaniem prześwietlenia zajmuje się na przykład stomatolog podczas pierwszej wizyty w danym gabinecie dentystycznym. Dzięki temu dentysta jest w stanie szybko ocenić stan uzębienia swojego nowego pacjenta. Dodatkową informację dla lekarza mogą stanowić wówczas badania rentgenowskie szczęki wykonane przez poprzedni gabinet stomatologiczny.

Prześwietlenie szczęki – chirurgia stomatologiczna Warszawa

Zastanawiasz się, czy w każdym gabinecie dentystycznym można przeprowadzić badanie rentgenowskie zęba? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć w stu procentach – aby uzyskać niezbędne informacje na ten temat, należy zasięgnąć informacji u konkretnego dentysty. Przykładowo, jednym z miejsc, gdzie można zlecić wykonanie badań RTG szczęki, zajmuje się chirurgia stomatologiczna. Takie badanie może okazać się niezbędne do ustalenia dalszego sposobu leczenia.

Share This

What's your reaction?
0Smile0Lol0Wow0Love0Sad0Angry

Zostaw komentarz