Czyszczenie i higiena soczewek kontaktowych


Utrzymując w czystości soczewki kontaktowe unikniemy podrażnienie oka oraz różnego rodzaju infekcji. Bardzo ważne jest również ich prawidłowe zakładanie i zdejmowanie. Musimy pamiętać, że te wielokrotnego użytku trzeba także systematycznie czyścić i pielęgnować, natomiast soczewki kontaktowe jednodniowe po prostu wyrzucamy do kosza i rano zakładamy nowe.

Dlaczego należy wyczyścić soczewkę po wyjęciu z oka

Jeżeli decydujemy się na soczewki wielokrotnego użytku, to bezwzględnie musimy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Jest to istotne przede wszystkim dlatego, że z czasem białka występujące we łzach gromadzą się na powierzchni soczewki. Doprowadza to do podrażnień oka oraz poważniejszych infekcji, a to przejawia się jako nieznośny dyskomfort.

Soczewki wielokrotnego użytku powinniśmy wyczyścić za każdym razem, gdy je wyjmiemy albo gdy mamy wrażenie, że uległy zabrudzeniu.

Jak zdjąć soczewki poprawnie

Zdejmowanie soczewek kontaktowych – proste kroki

W obecnych czasach wiele osób decyduje się na noszenie soczewek kontaktowych, które są znacznie lepsze niż okulary. Niektórzy decydują się na to, aby wybrać soczewki kontaktowe jednodniowe, a niektórzy na te wielokrotnego użytku.

Te pierwsze bardzo dobrze sprawdzają się na różnego rodzaju imprezy i uroczystości, ale także wycieczki, gdy nie mamy czasu na pielęgnacje i czyszczenie. Te drugie natomiast warto wybrać do pracy i przede wszystkim, gdy przez wiele godzin korzystamy z urządzeń elektronicznych takich jak laptopy czy smartfony.

Jak zdjąć soczewki prawidłowo

Po pierwsze należy umyć i dokładnie osuszyć ręce. Proces najlepiej rozpoczynać od prawego oka, aby nie pomylić soczewek. Wzrok kierujemy ku górze i delikatnie przytrzymujemy dolną powiekę przy pomocy środkowego palca.

Następnie powoli przybliżamy palec wskazujący do oka, dopóki nie dotkniemy dolnej krawędzi soczewki. Przytrzymując zsuwany soczewkę w dół na białą część oka.

Teraz delikatnie ściskamy soczewkę, wykorzystując do tego kciuk i palec wskazujący i wyjmujemy ją z oka. Te same kroki powtarzamy przy wyjmowaniu lewej soczewki.

Po zdjęciu soczewki kontaktowe jednodniowe wyrzucamy do kosza, a te wielokrotnego użytku czyścimy w określony sposób i przechowujemy w dedykowanym pojemniku ze specjalnym płynem czyszczącym.

Które soczewki warto kupić

Kiedy już wiemy jak zdjąć soczewki w prawidłowy sposób, nie pozostaje nic innego jak zamienić soczewki kontaktowe jednodniowe na te wielokrotnego użytku. Bardzo dobrym rozwiązaniem są szkła kontaktowe Acuvue, które mają jasnoniebieskie zabarwienie, dzięki czemu lepiej widać je w opakowaniu oraz pojemniku na soczewki.

Ponadto mają one specjalny filtr UV, który skutecznie chroni rogówkę i wnętrze gałki ocznej przed działaniem niekorzystnego promieniowania UV. Można je otrzymać bezpłatnie po wykonaniu płatnego badania u specjalisty, gdzie pacjent otrzymuje profesjonalną diagnozę wad wzroku czy nawet chorób oczu. Za darmo oferowane jest 5 soczewek jednokrotnego użytku albo para soczewek dwutygodniowych. Każdy pacjent sam decyduje, którą opcje wybrać.

Share This

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *