Na czym polega badanie EKG i jakie są wskazania do jego wykonania


Przed każdym badaniem, zwłaszcza jeśli jest przeprowadzane po raz pierwszy odczuwamy obawę, czy jest ono bezpieczne, czy trzeba się do niego jakoś specjalnie przygotować i przede wszystkim, jaki będzie jego wynik. Tym bardziej, jeśli chodzi o badanie serca, czyli elektrokardiografię. Czym właściwie jest to badanie i czy rzeczywiście są powody, by się go bać?

Badanie EKG – na czym polega

Elektrokardiografia to badanie polegające na rejestracji czynności elektrycznej mięśnia sercowego. Ocena pracy serca pomaga wykryć ewentualne zaburzenia i tym samym dobrać leczenie odpowiednie do danej nieprawidłowości. Badanie odbywa się za pomocą umieszczenia elektrod na ciele pacjenta i zebranie danych, zapisanych następnie na taśmie papieru. Obejmuje pełen cykl pracy serca, czyli moment napłynięcia krwi do przedsionków, skurcz przedsionków i komór oraz wypompowanie krwi z serca. Taki zapis powinien zawsze zinterpretować lekarz.

Wskazania do wykonania badania EKG

Badanie elektrokardiografem zleca lekarz pacjentowi w takich przypadkach jak:

  • wcześniej rozpoznana choroba serca
  • podejrzenie wystąpienia choroby serca
  • profilaktycznie osobom zdrowym, będącym w grupie podwyższonego ryzyka

W przypadku pacjenta, u którego już wcześniej zdiagnozowano chorobę układu sercowo-naczyniowego, kontrolne badanie pomoże zweryfikować jego aktualny stan serca, a także wychwyci ewentualne niepożądane efekty wdrożonego wcześniej leczenia. Na podstawie tego, jak i wcześniejszych badań EKG lekarz ma szansę porównać, czy leczenie odnosi skutek i czy nastąpiła poprawa. Natomiast u osób zdrowych lub z podejrzeniem choroby badanie to ma na celu wykryć ewentualne zmiany w układzie krążenia, które mogą występować bezobjawowo.

Czy badanie EKG można przeprowadzić w warunkach domowych

Dzięki produktowi Kardia mobile https://arytmiaserca.pl/kardia-mobile-sklep/  w bezpieczny sposób takie badanie można przeprowadzić samodzielnie. Mobilne, 6-kanałowe EKG dzięki temu, że jest niewielkie, można zabrać ze sobą w każde miejsce, więc nawet będąc na wakacjach można mieć pod kontrolą swoje serce. Dokonane pomiary zapisane zostają w aplikacji na smartfonie, dzięki czemu gromadzone są wyniki, które można przesłać do lekarza albo pokazać je na wizycie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wychodząc z domu mamy wszystkie potrzebne informacje przy sobie. Świadomość problemu ze strony układu sercowego jest niezwykle istotna, a monitorowanie jego stanu w każdym momencie daje olbrzymie poczucie spokoju, który jest bardzo potrzebny przy tego typu schorzeniach.

Share This

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *