Podstawowe wypełnienia zębów – plomby w leczeniu dentystycznym


Pomimo stale rosnącej świadomości ludzi odnoście konieczności dbania o higienę jamy ustnej, ubytki mechaniczne oraz uszkodzenia zębów będące następstwem próchnicy to problemy, z którymi spotyka się wiele osób. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza stomatologa, który po odpowiednim przygotowaniu zęba, wypełni ząb przy zastosowaniu dostępnych środków i narzędzi stomatologicznych. Na czym polega podstawowe wypełnianie uszkodzonych zębów, nazywane potocznie plombowaniem? Jakie rodzaje plomb dentystycznych wykorzystywane są podczas tego zabiegu? Podpowiadamy!

Podstawowe wypełnienia zębów – czym jest plombowanie

Wypełnienie zęba przy pomocy plomby polega na leczeniu ubytków twardych tkanek zęby, który stanowi jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Plombowanie pozwala na leczenie próchnicy i innych uszkodzeń zębów, które doprowadziło do powstania ubytków. Przeprowadzenie wypełniania zęba przekłada się na zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby oraz przywrócenie zdrowego wyglądu korony zęba, a także pełnej funkcjonalności i komfortu gryzienia.

Podstawowe rodzaje plomb dentystycznych – jak materiały stosuje się w leczeniu zębów

W ciągu kolejnych lat, gabinety stomatologiczne korzystają z coraz bardziej zaawansowanych technologicznie materiałów pozwalających na dokładniejsze i bezpieczniejsze wypełnianie ubytków powstałych w zębach. Współcześnie sięga po nowoczesne materiały stomatologiczne, które doskonale sprawdzają się w tego typu zastosowaniach. Do najpopularniejszych rodzajów plomb można zaliczyć, takie wypełnienia zęba jak:

  • plomby kompozytowe utwardzane pod wpływem światła,
  • plomby kompozytowe chemoutwardzalne,
  • plomby porcelanowe,
  • plomby z cementu glasjonomerowego,
  • plomby ze złota.

Wypełnienie zęba – jakie wybrać

Plomba powinna stanowić trwałe uzupełnienie ubytku, który posłuży pacjentowi przez lata bez wystąpienia zjawisk niepożądanych. W związku z tym, od wypełnień zębów wymaga się, aby zapewniały one skuteczne wypełnienie zęby oraz były bezpieczne dla zdrowia pacjentów odwiedzających gabinet stomatologiczny. Nie bez znaczenia jest także estetyczny wygląd wypełnienia.

Chcąc wyposażyć gabinet stomatologiczny w innowacyjne produkty stomatologiczne spełniające najwyższe wymagania jakościowe, warto zwrócić uwagę na sklep https://sklep.marrodent.pl/stomatologia/materialy-wypelnieniowe/wypelniena-tymczasowe.html. Posiada on w swojej ofercie szeroką gamę materiałów i narzędzi wykorzystywanych w gabinetach stomatologicznych. Ich wybór pozwala na realizację procesu zakładania plomb, a także szeregu innych zabiegów stomatologicznych umożliwiających zadbanie o zdrowe zęby swoich pacjentów.

Share This

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *